Geçmişten günümüze kullanılan bir yöntem olan bakır kalaylama yöntemi ile yemekler için kullanılan bakır kapların insanlara zararlı olmasının önüne geçilmiş olunur. Bakır kaplar çok uzun yıllardan beri kullanılmakta olup kalaycılık da o zamanlardan bu yana yapılan bir meslektir. Yemek pişirilen kısımlara yapılan bakır kalaylama ile aynı zamanda ortaya çıkan kararmalar da giderilmiş olunur. Eminönü Bakır Dünyası, kalaylama işlemi gerektiren tüm bakır ürünleriniz için kalaylama hizmeti vermektedir.

Eminönü Bakır Kalaylama, Bakır Tamir ve Bakır Cila

Bakır kalaylama işlemi hakkında detaylı bilgi almak için ürün fotoğrafını buradan WhatsApp Destek Hattımıza gönderebilirsiniz.

Bakır Kalaylama

Bakır Kalaylama Nedir?

Bakır kalaylama, bakırın üstüne kalay alaşımı ile yapılan bir kaplamadır. Kalaylama ile birlikte daha güzel bir görünüm ortaya çıkar. Kalay yanmaya müsait bir malzeme olduğundan zamanla kararmalar meydana gelir. Bu kararmalar sağlık açısından risk oluşturmamakla birlikte zaman zaman daha iyi ve temiz bir görünüm için kalay yapılması gerekir. 

Bakır kalaylama yöntemi sayesinde bakır malzemelerin ilk günkü gibi kullanımı sağlanmış olur. Her bakır ürünün kalaylanması lazım gibi genel geçer yanlış bir bilgi bulunmaktadır. Gıda pişirilen ya da gıda tüketilen ürünlerin kalay yapılması gereklidir, fakat sıvı tüketilen veya dekor olarak kullanılan ürünlerin kalay yapılmasına gerek olmaz. Örneğin su içilen bakır bir bardağın kalay olmasına gerek yoktur; hatta kalaysız hali insan sağlığına daha yararlıdır. Bakır hamam tasını veya üstünden yemek yenen bakır bir siniyi kalay yapmaya gerek olmamaktadır. Ama yapılmasının bir sakıncası da yoktur.

Bakır Kalaylama Nasıl Yapılır? 

Kalaylama işlemi genellikle birkaç saat içerisinde gerçekleştirilir. Kalay işlemine başlamadan önce bakır ürünleri özel kimyasal maddeler içinde bekletiliyor. Ürünlerin tüm kiri, yağı bu süreçte çıkmaktadır. Daha sonra suyla yıkanıyor ve kalay işlemine hazır hale geliyor. Bakır kalaylama ısı etkisiyle kalayın bakır üzerine kaplanması işlemidir. Kalayın bakıra normalde tutuculuğu yoktur bunu sağlamak için özel karışımlar kullanılıyor. Bu sayede kalay yapılan ürünler uzun yıllar kalayını korumaktadır. Kalaylama bittikten sonra lekeleri gidermek ve temizlik için önce deterjanlı suyla yıkanıyor. Daha sonra cila işlemi yapılıyor. Böylelikle uzun yıllardan beri kullanılan bakır kaplar insanların sağlığını etkilemeyecek şekilde yeniden kullanıma hazır hale gelmiş olur.

Bakırın kalayının yenilenmesinin çeşitli nedenleri vardır. En öncelikli sebebi, kullanım sırasında kalay kısmın aşınmasıdır. Bu nedenle de bakır ürünlerde tahta kaşık kullanmak kullanım ömrünü arttıran bir husustur. Bu şekilde daha uzun süreler bakır ürünleri kullanmak mümkün olur. Çok tedbirli kullanılsa dahi kalay zamanla kararma ve matlaşma yapar bunu yenilemek için de kalay yapılır. Kireçli suya ve çaya çok fazla maruz kalan bir çaydanlığa da kalaylama ihtiyacı duyulur. Bunun dışında kalaylama süreci aslında bir temizlenme, yenilenme süreci olduğu için kirlenmiş, yanmış vb göze hoş gelmeyen bir durumdaki tüm bakır ürünlere kalay yenilenmesi yapılır.

Kalaysız Bakır Ürünler Zehirlenme Yapar mı?

Bu konuya açıklık getirmekte fayda var. Kalaysız bir bakır tencerede yemek yapabilir hatta onu kalaysız bakır bir tabakta servis edip afiyetle yiyebilirsiniz, bunda hiçbir sorun yoktur. Fakat kalaysız tencerede kalan yemeği bırakamazsınız. Kalaysız bakır ürünü saklama kabı gibi kullanıp günler sonra açıp yiyemezsiniz. Bakır ve gıdadaki asitler etkileşime girerler ve oksitlenme yapar. Bu durum zehirlenmeye yol açar. Kalaysız kullanımı daha efektif bulan, yemekleri daha lezzetli yaptığını söyleyen çok fazla insan olsa da gıda tüketilen ürünlerde tedbir amaçlı kalaysız kullanımı kesinlikle tavsiye etmiyoruz.

Bakır ürünlerin kalaylanma sıklığı da çok fazla değişkenlik göstermektedir. Çok sık kullanılan bakır bir yumurta tavasının kalay süresi ile dekoratif olarak kullanılan bakır bir sininin kalay yenilenme ihtiyacı çok farklıdır. Gıda değen ürünlerde kalayın altından bakırın rengi belirmeye başladıysa kalay yenilenme ihtiyacı geldi demektir. Sağlık açısından kesinlikle dikkat etmeniz gereken kısım bu şekildedir. Diğerleri tamamen sizin keyfinize kalmıştır. Gözünüze hoş gelmediği zaman bir yenilenme yapmakta fayda vardır. Bakır ürünler sağlıklı olduğu kadar göze güzel gelen dekoratif ürünlerdir.

Bakır Kalaylama İşlemi Ne Kadar Sürer? Bakır Kalaylama Fiyatı Ne Kadar?  

Ortalama olarak bir ya da iki saat kadar süren bakır kalaylama işlemlerinin yerine getirilmesi aşamasında kolay bir şekilde teslim alabilirsiniz. Aynı zamanda kalaylama işlemlerinin yerine getirilmesi aşamasında insanların beklentilerini karşılayan tamir vb. ihtiyaç duyduğu hizmetler anında yerine getirilir. Bunun yanında kalaylama işlemlerinin yerine getirildikten sonra anlaşmalı kargo firmamız ile gönderim sağlamaktayız. Ürünü kargo ile gönderebilir ve belirttiğiniz adrese ürünleriniz hazır olduktan sonra kargolanarak gönderilir. “İletişim” kısmından bizleri arayıp detaylı bilgi alabilirsiniz veya WhatsApp Destek Hattımıza yazabilirsiniz.

ARAS KARGO gönderim yapılacak adres ve kişi bilgileri;

Teslim alacak kişi: ZEKERİYA AKŞİT