İnternete özel Havale / EFT ödeme yöntemine %10 İNDİRİM...                                3000TL üstü Kargo BEDAVA

Sık Sorulan Sorular

Bakır Dünyası

SIKÇA SORULAN SORULAR

Yiyecek, içecek tüketimi yapılan bakır ürünler çelik ve teflon gibi ürünlere göre çok daha sağlıklıdır. Toksinleri azaltan bir yapısı vardır. Bunun yanı sıra, gıda sektöründeki en iyi iletken bakırdır(çeliğin yaklaşık 25 katı). Bu iletkenlik sayesinde bakır ısıyı tüm yüzeyine yaklaşık eşit iletirken, diğer ürünlerde ısı kaynağının olduğu kısım çok ısınır diğer kısımlar az ısınır. Bu durum bakırda yapılan yemek, kahve, çay vb. ürünleri daha lezzetli yapar.
Dekoratif amaçlı bakır ve pirinç kullanımı zevke bağlı olsa da, Bakır Dünyası firması olarak herkesin evinde en az bir adet bakır ürün bulundurmasını tavsiye ediyoruz. Bakır, ortamdaki tozu üstüne çeker. Bu da oturduğunuz yerde havada görünmeyen tozların uçuşmasını en aza indirger. Daha sağlıklı bir yaşam sürmenize destek sağlar.
Covid-19 (Koronavirüs) bakır yüzeylerde maksimum 3-4 yaşayabilmektedir. Diğer ürünlerin en az 10 katı kadar daha korunaklıdır. Günümüzdeki bu salgından kaçınabilmek için de bir tercih sebebidir. 
Ayrıca hem dönüştürülebildiği için çevre dostudur, hem de bir yatırım aracı olarak kullanılabilir. Bakır en değerli madenlerden biridir. Eskiyen ya da sıkıldığınız bir ürünü atmak yerine bakır satan bir mağazada değiştirebilir ya da mağazaya satabilirsiniz. Hiçbir zaman çöp olmaz.

Hayır. Gıda ile temas yüzeyi olan bakır ürünler kalaylı olmalıdır. Onun dışındaki ürünlerin kalaylı olması keyfe kederdir. Özellikle içecek (su,ayran gibi) tüketimi yapılan ürünlerde kalaya ihtiyacı yoktur fakat ülkemizdeki “kalaysız her türlü bakır kullanımı zararlıdır” algısı yüzünden bu ürünlerin standart üretimi kalaylı yapılmaktadır. Tabi ki bu ürünler özel sipariş durumunda kalaysız yapılabilmektedir. Özellikle yurtdışı için ürün alan müşterilerimiz içecek için kullanacakları bakır ürünleri kalaysız istemektedirler.

Bu sorunun net bir süre cevabı yoktur. Kalaylı ürünlerin gözle görülür kalayı azalmış ve alttan bakırın kırmızılığı belirmiş ise kalay zamanı gelmiş demektir. Ürünün kullanım amacı, kullanım sıklığı ve kullanım şekline göre  bu süre değişmektedir. Bir kahvaltıcının yumurta tavasını kullanma sıklığı ile sadece pazar günü evde kahvaltı yapma imkanı olan bir ailenin tavası aynı sürede kalaylanmaz. Benzer şekilde tavanın tahta kaşıkla kullanması ile metal kaşıkla kullanması arasında bile fark olur. Tahta kaşık kullanımı kalay yüzeyin aşınmasını en aza indirger. Ürünlerin kullanım amacına göre de kalaylanma sıklığı değişir. Her akşam çay demlenen bir çaydanlığın kalayı, sadece pazar günleri tahta kaşık ile kullanılan bir tavadan daha geç gelebilir.

Kalaylı ürünlerde yemek bekletmenizde hiçbir sakınca yoktur. Kalaysız ürünlerde yemek bekletmeniz durumunda, yemekteki asitler ile bakır etkileşime girecektir ve ortalama 6 saat sonra oksitlenme(yeşillenme) olacaktır.
İçecek ise kalaylı, kalaysız tüm bakır ürünlerde bekletmenizde bir sakınca yoktur.

Bakır/Pirinç ürünler reyonlarda genelde  cilalı satılmaktadır. Kullanımla birlikte yüzeylerindeki o cila azalır ve zamanla orijinal rengine döner. Bakır/Pirinç orijinal rengi biraz daha mattır. Bu durum bakırı/pirinci daha kullanışsız ya da daha çirkin yapmaz. Hatta birçok insan bu rengi daha doğal bulmaktadır ve özellikle bu şekilde tercih etmektedir.
Bu doğal rengi hoşuna gitmeyenler ketçap-limonlu su karışımı ile arada bakır ürünlerini temizleyebilir veya sitemizde de satışı bulunan metal cilasını kullanabilir veya polisaj metal parlatma yapan yerlere yaptırabilirler. Bunlarla da uğraşmak istemeyen müşterilerimize nikel, lak veya kalay kaplamalı ürünlerimizi tercih etmelerini önermekteyiz. 

Bakır ürünlerinizi yüksek ateşte ve içi boş bir şekilde ocakta kullanmayınız. Tavanın ya da tencerenin ısınmasını beklemeden önce yağını koyun ve yemeğinizi yaparken çok yüksek ateşi tercih etmeyin.  Bu durumlar kalayın yanmasına ve kararmasına sebep olacaktır. Kalaylı malzemeleri aşındıracak metal kaşık, sert ve asitli temizlik malzemeleri kullanmamaya özen gösteriniz.

Öncelikle yiyecek, içecek için kullanacağınız bakır ürünü ilk aldığınızda su ve bulaşık deterjanıyla yıkamanız yeterli olacaktır. Daha sonraki yıkamalarınızda da bu ikili yeterli hijyeni sağlayacaktır. Yıkama sonrası bakır yüzeyi bir bezle silerseniz kuruyan su lekelerine izin vermezsiniz. Yoğun çamaşır sulu veya asitli temizlik ürünlerini bakır temizlemekte kullanmayınız. 
Bakır ürünleri bulaşık makinasında yıkamanızı tavsiye etmeyiz. Kalay ömrünü kısaltacaktır ve yıkama sonrası makina içinde beklerken üstünde kuruyan su lekeleri bırakacaktır. Eğer bu durumlar sizin için sorun değilse, makinada yıkamanızda bir sakınca yoktur.
Dekoratif ürünlerinizin tozunu hafif nemli bezle almanız yeterli olacaktır.

Sadece bakır ve pirinç ürünlerin tamirini ve kalayını yapıyoruz. Ürünlerinizi teslim ederken tüm iletişim bilgilerinizi alıp size bir fiş numarası veriyoruz. Daha sonra ürününüz hazır olunca sizi arıyoruz ve bu fiş numarasıyla gelip ürününüzü alabiliyorsunuz. Ayrıca ödemeyi ürününüzü teslim alırken yapabiliyorsunuz.

Bakır bir elementidir. Çeşitleri mevcut olsa da sertliği ve parlaklığı kendi içinde çok büyük değişkenlik göstermez.
Pirinç bakıra göre daha sert bir malzemedir. Büyük bir kısmı bakır ve çinkodan oluşan bir alaşımdır. İçinde bulunan diğer elementlerin de (kalay, kurşun, nikel, alüminyum vb.) katılım oranına göre daha büyük çeşitliliğe sahiptir. Havan’ın ve şamdan’ın yapıldığı pirinçler arasında farklılıklar vardır. Kullanım amacına göre değişkenlik gösterebilir.

Ne yazık ki her sektörde olduğu gibi bu sektörde de müşteri güvenini kötüye kullanan insanlar mevcuttur. Birçok zamak, çelik, demir vb. gibi ürünler kaplanarak bakır/pirinç gibi insanlara satılmaktadır. Bu tarz bir mağduriyet yaşamamak için öncelikle bilmediğiniz, güvenmediğiniz yerlerden alışveriş yapmamanızı öneririz.
Bir bakır ustası ürünü eline aldığında ürünün sertliğinden, renginden, çıkardığı sesten veya ağırlığından bakır olup olmadığını anlayabilir. Bu tecrübeye sahip olmayan kişiler için tavsiyemiz ürüne mıknatıs tutmalarıdır. Bakır/Pirinç’e kesinlikle mıknatıs tutmaz. Mıknatıs tutmamasına rağmen bakır/pirinç de olmayabilir. Bu durumda emin olmak için görünmeyecek bir yerine sivri bir aletle ufak bir çizik atıldığından alttan çıkan malzemenin rengine bakılabilir.

Zamak ürünler sağlığa zararlıdır. Kanserojen madde içermektedir. Yiyecek/içecek ile temas etmese dahi kullanılmasını kesinlikle tavsiye etmiyoruz.

Daha ucuz olması sebebiyle ince bakırlar, bakır ürün satan mağazalarda artmıştır. İnce ürünün özellikle bahsedeceğim bir sakıncası yoktur. Bakır için bahsedilen tüm olumlu şeyler ince veya kalın tamamı için geçerlidir. Fakat ürün kalınlaştıkça olumlu özelliklerinden alınan fayda da artacaktır. Örneğin; ince bir tencerede yapılan yemek ile kalın tencerede yapılan yemek arasında kesinlikle lezzet farkı olur. Kalın ısıyı daha iyi iletir ve daha verimli kullanır. Kalın bir ürün eğilip bükülmeye, zarar görmeye daha az elverişlidir. Kalın bir ürünü düzenli olarak kalay yaptırarak ömür boyu kullanabilir. İnce bakır ürün kendisini 2. kalaydan itibaren salacaktır ya da kalın ürün kadar iyi kalay tutmayacaktır. Atalarımızın söylediği gibi ucuz etin yahnisi yavan olur.

Detaylar “Teslimat ve İade Şartları” sayfasında anlatılmaktadır.  

Tüm kredi kartı ve banka kartları ile ödeme yapabilirsiniz. Ayrıca havale yöntemiyle ödeme seçeneğimiz de bulunmaktadır. 

Tüm satışlar İYZİCO firması aracılığıyla yapılmaktadır. Bu firma sizin adınıza tüm güvenliği sağlamaktadır.

Online mağazamızda henüz yurtdışı satışımız yoktur. Yurtdışı için bize (+90 544 391 76 93) mesaj atabilir, mail (info@sanalbakirdunyasi.com) atabilir veya Eminönü mağazamıza gelerek sipariş verebilirsiniz.

Birçok film, dizi ve programa hali hazırda ürün kiralaması yapıyoruz. Kiralama süresine göre fiyatlandırma değişmektedir. Kiralamak istenen ürünler ve ücretleri ile ilgili telefon, whatsapp veya mail yoluyla bizlere ulaşabilirsiniz.

Üye giriş ekranından şifremi unuttum kısmına tıklayarak şifrenizi sıfırlayabilirsiniz.

Sepetim
Giriş

Hesabınız yok mu?